Çağrı Merkezi / 0553 845 62 42

Bize Yazın / danisma@belguzarayyildizoglu.com.tr

Muhafazakar Aile Terapisti

Anasayfa / Blog / Muhafazakar Aile Terapisti
Sevdiklerinizle Paylaşın

Korumacı olarak da bilinen muhafazakar aile; dini inançları ve kültürleri, yaşam biçimleri nedeniyle dışa kapalı olan dindar ailelerdir. Genelde biyografi yazılarında rastlanılan muhafazakar ailelere,  aile terapilerinde de rastlamak mümkündür. Muhafazakar aileler tutucu olmaları nedeniyle, geleneksel yaşam biçiminin muhafaza edilmesini desteklemeleri nedeniyle görüşlerini destekleyen aile danışmanları ve terapistlerden hizmet alma yolunu seçerler.

Aile terapisi; aile üyeleri arasında iletişim kalitesini artırmak ve aile içindeki çatışmaların üstesinden gelinmesi için bireylere yardımcı olan terapi çeşidine verilen isimdir.Yine diğer psikoterapi çeşitlerinden aile ve çift terapisi ise; aile ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin canlı tutulması ve değişimi, gelişimi sağlamak için yapılan terapi çeşididir.

Terapide bireylerin diğer insanlarla (daha çok aile içinde) kurdukları ilişkiler duygusal doyumları ile birlikte ruh sağlıkları ele alınır. Özellikle aile içinde ebeveyn ve çocuklar arasında kurulan ilişkiler daha belirgin olduğundan yakın ilişkilerde yaşanan çatışmaların üstesinden gelinmesi için terapiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu durumun aşılması için aileler dini inanç, kültür ve yaşam biçime göre terapist tercihi yaparak,her kesime hitap eden muhafazakar aile terapisti onlar için idealdir. Tercihteki asıl amaç, yaşam biçimine yakın olmaları ve dışa kapalı yaşadıklarından aile içi olayların belirli noktalarda sınırlı tutulmasıdır.

Aile ve çiftler arasındaki terapi çalışmaları uzun süreli olduğundan bireyler diğer aile üyeleri hakkında bilmediklerini bu süreçte öğrenebilmektedirler. Yine süreçte bireylerin kurdukları yakın ilişkiler desteklenirken, problemleri çözme becerisi öğretilerek çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır.

Aile ve çift terapisinden yararlanacak olan kişilerden terapiye katılacak olan tarafların istemesi gerekmektedir. Çünkü çok geniş alanı olan aile ve çift terapisitüm psikiyatrik bozukluklar ele alınabilmektedir.

Aile terapisi almak isteyen çiftler, öncelikle Ankara Aile Danışmanı olarak hizmet veren danışmana müracaat ederek terapi hizmeti talebinde bulunabilmektedirler. Burada çiftler istediği terapi türlerinden; evlilik ilişkileri, evlilik problemleri, boşanma, çocuk ergen ruh sağlığı, çocuk ve ergen davranış bozukluğu, okul problemi, yeme bozukluğu, alkol bağımlılığı, iş değişimi ve taşınma nedeniyle aile yaşamında meydana gelen değişiklikler, evlat edinme, iş stresi, ekonomik problemler gibi nedenlerden destek alınabilmektedir.

Aile terapileri her ne kadar isteğe bağlı olsa da bazı durumlarda resmi makamlar tarafından da terapi önerilebilmektedir. Örneğin, boşanma sürecinde Aile Mahkemeleri çiftlere dava öncesi aile terapi desteği önerebilmektedir. 

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Ankara Aile Danışmanı


Yükleniyor...