Çağrı Merkezi / 0553 845 62 42

Bize Yazın / danisma@belguzarayyildizoglu.com.tr

Ankara Aile Danışmanı - Belgüzar Ayyıldızoğlu

Anasayfa / Blog / Ankara Aile Danışmanı - Belgüzar Ayyıldızoğlu
Sevdiklerinizle Paylaşın

Zihinsel ya da duygusal olarak olumsuzluk yaşayan kişiler bu sorunlarını aşmak için aile danışmanlarına danışır. Aile danışmanları başta evli çiftler olmak üzere kişisel olarak bireylerin de sorunlarına çözüm üretirler. Özellikle de zihinsel ve duygusal sorunları olan birey ya da evli çiftler, bu sorunlarını aşmak için Ankara aile danışmanlarımızı tercih edebilirsiniz.

Aile Danışmanının Görevleri Nedir?

Aile danışmanlarının en temel anlamdaki görevleri duygusal, psikolojik olarak olumsuzluk yaşayan insanların sorunlarına çare olarak onları doğru yönlendirmektir. Bununla birlikte aile danışmanları şu görevleri de yerine getirirler:

        Terapi seanslarında aile üyeleri ile konuşarak hangi konulara ağırlık vereceğinin belirlenmesini yapmak,

        Aile üyeleri hakkında görüşme ya da gözlem yolu ile bilgi toplamak,

        Ev yönetimi, boşanma, çocuk yetiştirme veya finansal zorluklar gibi konularda üyeleri bilgilendirmek,

        Danışan kişileri psikiyatri, ilaç gibi yardım gerektiren durumlarda ilgili uzmanlara yönlendirmek,

        Aile bireylerini strateji ve beceriler konusunda teşvik etmek,

        Faaliyet ve ilerleme durumu için raporlar tutmak,

        Bireysel vakaları analiz etmek adına uzmanlar ile görüşmek,

        Çocuklarun göz altı durumunda mahkemeler ile görüşerek tavsiyelerde bulunmak,

        Madde bağımlılığı şikayeti ile başvuran kişileri doğru yönlendirmek.

Tüm bu görevlere sahip olan aile danışmanları, aile üyelerinin daha sağlam iletişim kurmasını ve iyi bir aile yönetimi görevini üstlenmelerinde yardımcı olmaktadır. Buna göre çeşitli illerde aile danışmanlıkları vardır. Ankara aile danışmanı için de başvurularda bulunarak sorunlarınıza çözümler geliştirebilirsiniz.

Aile Danışmanı Olmak İçin Gerekenler

Aile danışmanı olarak görev yapmak için çeşitli eğitimlerin alınması gereklidir. Buna göre sosyoloji, sosyal hizmet gibi bölümlerden mezun olan kişiler aile danışmanı olarak çalışmalarını sürdürebilir. Ayrıca çeşitli eğitim kurumlarında ve üniversitelerde de aile danışmanlığı eğitimlerine katılarak sertifika alma hakkını elde edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere aile danışmanları başta aileler olmak üzere tüm psikolojik ya da zihinsel anlamda sorun yaşayan kişiler için hizmetlerini sürdürmekte ve onları daha iyiye yönlendirmektedir. Buna göre siz de çeşitli zihinsel problemleriniz için Ankara aile danışmanları ekibimize  ve problemlerinizin çözümü için uğraşmalısınız.

 Aile danışmanlığı, yasalarla belirlenen ve aile bireylerine aile yürütümüne dair tüm hususlarda verilen danışmanlık hizmeti olarak adlandırılır. Aile danışmanlığı kapsamında, birlikte yaşayan bireylerin; evlilik, ayrılık ya da boşanma süreçleri zarfında yaşamış oldukları bireysel veya ailesel problemleri aşmasına yardımcı olunmaktadır. Bireylere ait kırgınlıklar, diğer aile üyeleriyle yaşamış oldukları sorunlar veya yeni bir yaşama adapte olmanın zorlukları konularında destek aldıkları psikoterapi sürecidir. Ankara aile danışmanı, tüm bu hususların çözüme kavuşmasında ara buluculuk pozisyonundaki kişi olup çiftlerin dertlerini ve sorunlarını rahat bir şekilde anlatmalarına ve o sorunlara gerekli çözümleri birlikte bulmaya yarayan kişidir.

Aile Danışmanı Kimdir?

Aile danışmanı, aile üyelerinin aralarında bulunan ilişkilerdeki sorunların ortaya çıkmasını ve bireylerin bu sorunlar hakkında farkındalık kazanmalarını sağlayan kişilerdir. Ankara aile danışmanı kendisinden alınan terapi sürecinde aile bireylerine bazı hususlarda yardımcı olmaya çalışır. Bunlar:

·         Aile bireylerinin birbirlerini karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde anlayıp dinleyebilmelerini sağlama

·         Aile bireylerinin birbirinden beklentilerini açık bir şekilde ifade edilmesini sağlama

·         Bireyler arasında görüş ayrılıklarının olabileceğine ve bu görüşlere saygı gösterilmesi gerektiği bilincinin kazandırılması

·         Bireylerin kendi aralarında yaşanan sorunları oturup karşılıklı konuşabilir hale getirme

·         Aile bireylerinin birbirlerine ait olan değerlere karşılıklı saygı göstermesinin sağlanması

·         Duygu ve düşüncelerin net bir şekilde ortaya konulmasının sağlanması

·         Aile bireylerinin birbirlerine karşı olan davranışlarda kırıcı ve incitici tavırlar içinde bulunmamasını sağlamadır.

Aile Danışmanı Neler Yapar?

Ankara aile danışmanı kendisinden alınan terapi kapsamında aile bireylerine yönelik uygulamalarda değişik çözüm metotları belirleyebilir. Bunlardan bazıları:

§  Aile bireyleri bütüncül olarak dinlenilip sorunun çözümüne yönelik bütüncül bir çözüm yolu bulunmaya çalışılır. Sorun tüm aile üyelerini ilgilendirdiğinden aile bireylerinden bu şekilde çözüm adımları atmaları istenir.

§  Aile bireyleri arasındaki sorunlar bazen çekirdek aileyi aşabilmektedir. Bu tip durumlarda büyükanne ve büyükbaba da dinlenilip daha kapsamlı ve yerinde bir tespit yapılabilir.

§  Sağlıklı ve huzurlu bir ilişki için, sorunları birbirinin desteğiyle göğüsleyebilen ve zor durumda kalındığında birbirine yardımcı olan bir aileye dönüşülmesi için destekte bulunulur.

 Ankara Aile Danışmanlığı

Aile danışmanlığı kurumu, kanunlar çerçevesinde belirlenerek aileyi oluşturan bireylere verilen hizmeti sağlayan bir oluşumdur. Evli çiftlerin ya da aileyi oluşturan kişilerin arasında ev ortamında meydana gelebilecek duygusal, ruhsal ve psikolojik sorunlarını aşmaya yönelik zihinsel danışmanlık vermeyi amaçlar. Ankara aile danışmanlığı kurumlarının arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken şey kurumu oluşturan kişilerin yeterlilik durumları olmalıdır.

Aile danışmanı hangi alanlarda hizmet verir?


  • Aile danışmanlarının verdiği hizmetin ana amacı adından da anlaşılacağı gibi aile huzurunun korunmasına yöneliktir. Bu ışık altında:
  •         Ayrılma, boşanma, çocuk büyütme, evi yönetme ya da diğer finansal sorunlar gibi konularda kendilerine gelen danışanları bilgilendirmek,
  •        Gözlem yaparak, yüz yüze görüşerek ya da yaptıkları testler sayesinde aile üyeleri hakkında enformasyon sahibi olmak,
  •       Terapinin gerçekleştiği oturumlarda ele alınacak konuları belirleyebilmek için aile üyeleriyle açık bir şekilde konuşmak
  •         Gelişim notları, değerlendirme ve tavsiyeleri içeren dosyaları saklamak
  •        Aile danışmanlığı hizmeti alan danışanların psikiyatri, ilaç ya da yardıma gereksinim duydukları başka alanlarda onları bir uzmana yönlendirmek
  •        Kişisel vakaları analiz etmek ve danışmanlık hizmetini tam olarak verebilmek için diğer danışmanlarla ve uzmanlarla görüşmek
  •        Ailenin çocuklarının gözaltına alınması ya da tutuklanması gibi durumlarda mahkemelere tavsiyelerde bulunmak; bu amaç için doktorlarla, çocuğun okuduğu okulla, çocuk danışmanlarıyla ve kolluk görevlileriyle görüşmeler yapmak
  •        Mahkemece boşanmış olan ve velayet davalarında henüz bir karara varamamış olan anne babaların ve çocukların ruhsal değerlendirmelerini yapmak, eğer gerekiyorsa mahkemede ifade vermek
  •         Aile bireyleri arasındaki sorunları yapıcı bir şekilde çözüme ulaştırmak için onları teşvik etmek; bu konudaki becerilerini geliştirmek bir aile danışmanlığı firmasının başlıca hizmetlerindendir.

Aile danışmanı olmak için hangi nitelikler gerekir?

Ankara aile danışmanlığı hizmeti veren kurumların yeterlilik seviyelerini belirleyecek olan kıstaslar öncelikle iletişim becerilerinin seviyesidir. Etkin bir iletişim yeteneği olan ve karmaşık problemlerin çözümlerini görmek ve bu çözümleri uygulamakta doğal bir yeteneği olan insanların aile danışmanı olması gerekmektedir. Aynı zamanda Ankara aile danışmanlığı hizmeti alırken terapistin ikna becerisi bu alandaki bilgisinden daha önemli olacaktır.

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Ankara Aile Danışmanı


Yükleniyor...