Çağrı Merkezi / 0553 845 62 42

Bize Yazın / danisma@belguzarayyildizoglu.com.tr

Aile Danışmanı neye göre seçilmelidir?

Anasayfa / Blog / Aile Danışmanı neye göre seçilmelidir?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Aile danışmanlığı kurumu, yasalarla belirlenen ve aile bireylerini verilen psikolojik destek olarak adlandırılmaktadır. Aynı çatı altında yaşayan kişilerin; evlilik, ayrılık, boşanma ya da hayatlarında alacakları önemli kararlarda yaşadıkları kişisel problemlerin üstesinden kolay bir şekilde gelmelerine yardımcı olma amacı ile çalışmaktadır. Kişilerin yaşadığı kırgınlıklar ve aileyi oluşturan diğer bireylerle yaşadıkları sorunlar veya hayatlarında yaşadıkları dönüşümlerde karşılarına çıkan sorunları aşmada yaşadıkları zorluklar konusunda aldıkları psikoterapi sürecinin baş aktörü olan aile danışmanı insanların ihtiyaç duyduğu bu alanlarda hastalara hizmet vermektedir. 

Aile danışmanı hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Aile danışmanı neye göre seçilmelidir? sorusunun cevabı esasen bu kişilerin verdiği hizmetin tanımı içerisinde verilmiştir. Bireylerin aile üyeleri arasında bulunan sorunlarda farkındalık kazanmalarını sağlayan bu kişilerin öncelikle iyi bir dinleyici olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dinlediği sorunları çözümleyip anlama ve bireyler arasında meydana gelen görüş ayrılıklarını fark edebilme; kişilerin sorunlarına yönelik doğru konuşmalar ve yönlendirmeler yapma, duyguları ve düşünceleri çok açık bir şekilde açığa çıkarma gibi kişisel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Ailedanışmanı neye göre seçilmelidir?sorusu görüldüğü üzere tek bir başlık altında cevaplanabilecek basit bir soru değildir. Aile danışmanı olarak hizmet veren kişinin insan ilişkileri gelişmiş olmasının yanı sıra kişilerin arasında meydana gelen sorunlarda herhangi bir taraf olmadan onların değerlerini olduğu gibi kabul etmelidir. Bölücü değil birleştirici bir tutumla aile bireylerini değerlendirerek istediği sonuca daha rahat bir şekilde ulaşmalı ve ortaya çıkacak olan problemleri kişisel bir bakış açısıyla değil ailesel olarak değerlendirmelidir.


Aile danışmanı neye göre seçilmelidir? sorusuna cevap arayan sizlerin aklınızdaki sorulara bir yanıt vermek için hazırlanmış olan bu yazımıza ilave edilmesi gereken bir diğer önemli husus da aileyi dışarıdan etkileyen faktörlerin de aile danışmanı tarafından dikkate alınmasıdır. Özellikle büyük anne ya da büyük baba gibi çok da yakın olmayan ama aileden ayrı düşünülemeyen kişilerin görüşlerinin dinlenmesi ve sorunu sadece bir nokta üzerinden değil bütünsel bir yaklaşım çerçevesinden görülmesi gerekmektedir. 

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Ankara Aile Danışmanı


Yükleniyor...